Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy — Karta praw i obowiązków nauczyciela pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej.
Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r.
Zgodnie z zapisami ustawy dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty:
„W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.”
Oczywiście, z tego powodu jest to święto lubiane nie tylko przez nauczycieli, ale również, nie mniej, przez uczniów.
Tradycyjnie w naszej szkole uczniowie w ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację przygotowali krótkie przedstawienie, złożyli życzenia oraz obdarowali symbolicznymi kwiatami.W tym dniu odbyło się również ślubowanie klasy pierwszej. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły recytująco zdali egzamin i przez starszych kolegów zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Pani dyrektor pasowała każdego z osobna wielkim ołówkiem, wychowawczyni wręczyła dyplomy i legitymacje szkolne, a rodzice obdarowali pierwszaków globusami. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie pierwszej klasy z wychowawcą spotkali się przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.